Bükkfa-tapló (Fomes fomentarius)
Jelenleg is teremhet!

Legfontosabb jellemzői:
- Pata alakú, szürkés színű kalap
- Kemény, fás állag
- Piszkosfehér, szürkésbarna színű, szűk pórusok
- Évelő, a többéves példányokon látszanak a növekedési zónák
- Élő- és elhalt lombos fák törzsén nő
Határozóbélyegek
Miről ismerhető fel a bükkfa-tapló? Figyeljük meg az alábbi, rá jellemző tulajdonságokat!
Gombahatározásnál tartsuk szem előtt, hogy az egyes példányok megjelenése még az adott fajon belül is igen változatos lehet. Soha ne támaszkodjunk kizárólag a képekre és a vizuális összhatásra, hanem vegyük sorra a legfontosabb határozóbélyegek leírásait!
1/3. Kalap
Szürkés, szürkésbarnás színű, pata alakú, kemény kalap, tönk nélkül. Évelő faj, a többéves példányokon jól kivehetőek az évenkénti növekedési zónák.

2/3. Termőréteg
Csöves termőréteg krémszínű, piszkosfehér, szürkésbarna; apró pórusokkal.

3/3. Hús
Kemény, fás állagú.

Előfordulás
Mikor és hol teremhet bükkfa-tapló? Ezen tulajdonságok a keresést és a határozást egyaránt segítik.
Válaszoljuk meg ezeket a kérdéseket: Melyik hónapban találtuk? Milyen élőhelyen volt; lomberdőben, fenyvesben, füves területen, esetleg városban? Hol nőtt; talajon, holt faanyagon, esetleg élő fán? Ha voltak fák a közelben, pontosan milyen fafajták voltak?
Termőidő
Egész évben megtalálható.
Élőhely
Élő- és elhalt lombos fákon nő, főként álló vagy fekvő fatörzseken. Évelő (többéves) faj. A fekvő fatörzseken érdemes megfigyelni a termőréteg helyzetét: a földfelszínre merőleges termőrétegű gomba a még álló fán nőtt, és azzal együtt dőlt ki. Az új termőtestek mindig a föld felé fejlesztik termőrétegüket (geotropizmus).

Kedvelt fái
Egyik kedvelt fája a bükk, de gyakran tölgy, gyertyán, vadgesztenye, ritkábban vadcseresznye, nyír és szinte bármely más lombos fa törzsén is előfordulhat.
Életmód és ökológiai szerep
Parazita és korhadékbontó szaprotróf (fehérkorhasztó).
Egyes parazita (farontó, élősködő) fajok a megtámadott gazdaszervezet halála után korhadékbontó szaprotrófként tovább élnek. Az ebbe a csoportba tartozó, úgynevezett nekrotróf parazita gombák ennélfogva egyaránt fordulhatnak elő különböző még élő, de sérült és legyengült gazdaszervezeteken (jellemzően beteg, idős fákon), illetve holt faanyagokon is. A táplálékul szolgáló faanyag gombafajtól függően lehet például a fa törzse, tuskója, vagy gyökere (így látszólag a talajon is nőhetnek).
Ehetőség
A bükkfa-tapló nem ehető.
Hasonló fajok
A bükkfa-tapló elsősorban az alábbi fajokkal téveszthető össze:
Nyírfa-tapló
(Fomitopsis betulina)
nem ehető
Parázstapló
(Phellinus igniarius)
nem ehető
Nyárfa-tapló
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Szegett tapló
(Fomitopsis pinicola)
nem ehető
Púpos egyrétűtapló
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Az egyes gombafajok között részletes összehasonlíthatást végezhetsz a gombapárok oldalunk segítségével. Alternatívaként a fajlista átnézése vagy a tulajdonságok szerinti, interaktív gombahatározó is hasznos lehet.
Gombahatározás tulajdonságok alapján, alkalmazás segítségével
A szóba jöhető fajok leszűkítéséhez használd egyedi fejlesztésű interaktív gombahatározó (web)alkalmazásunkat! Segítségével kiválaszthatod a keresett tulajdonságokat (pl. jelenleg termő, lomberdei, sárga lemezű gombák) és megtekintheted a választott tulajdonságoknak megfelelő, oldalunkon elérhető gombafajokat!

Szűrj a gombák tulajdonságai alapján és fedezd fel a hasonló kinézetű gombafajokat!
Bükkfa-tapló fényképek
Minél jobban ismerjük az adott gombafajra jellemző alaki változatosságot és élőhelyi sajátosságokat, annál nagyobb eséllyel tudjuk felismerni akár még az atipikus példányokat is. Galériánk célja ennek támogatása. Továbbá az itt megjelenő fényképekkel találkozhatsz a gombás játék-ban is, amennyiben gyakorolni szeretnéd a gombafajok felismerését.
Nagyításhoz kattints bármelyik fotóra!












































