Gombafajok képekkel és nevekkel

Folyamatosan bővülő fajlistánk elsősorban azokat a Magyarországon, illetve környékén előforduló, többségében feltűnő méretű és színű, gyakoribb gombafajokat tartalmazza, melyekkel a természetet járva Te magad is jó eséllyel találkozhatsz. A gyakran előforduló gombák mellett ugyanakkor jó pár különlegesebb és ritkább gombafajt is megismerhetsz belőle. Az egyes gombák képeire kattintva részletes fajleírások, részletfotókon is bemutatott határozóbélyegek, az előfordulással és ehetőséggel kapcsolatos információk, a hasonló fajok listája és további fotók is segítik a tájékozódást a gombák magával ragadó, változatos világában. Jelenleg 305 gombafaj érhető el oldalunkon.

Ehetőség

Míg sok gombafaj ehető vagy feltételesen ehető, léteznek fogyasztásra alkalmatlan és mérgező gombák is. Fogyaszthatóság szempontjából ezt a négy csoportot különíthetjük el - a linkekre kattintva részletesebben is olvashatsz róluk.

Élőhely

A fajok többsége erdei környezetben, azon belül is lomberdőkben vagy fenyvesekben, esetleg mindkét élőhelyen nő, de sok faj teremhet különféle füves területeken vagy akár városi környezetben is.

Termőidő

A gombák fő szezonja köztudottan az ősz (ilyenkor számíthatunk a legnagyobb fajgazdagságra és mennyiségre), ugyanakkor kellően csapadékos években számtalan gomba nő tavasszal és nyáron is, sőt télen sem maradunk teljesen gomba nélkül.

Gombák színvilága

Az egyik első dolog, amit észreveszünk egy gombán, az alighanem a színe. Ez sokszor a termőtest korától, a környezeti hatásoktól és a faj sajátosságaitól függően változhat, ezért nem mindig tartozik a legmegbízhatóbb határozóbélyegek közé, de segíthet elindulni a határozásban. A kalapon (egyéb termőtest-típusoknál az egész termőtesten) előforduló legjellemzőbb alapszínek: barna / fehér / fekete / kék / krémszínű / lila / narancssárga / piros / rózsaszín / sárga / szürke / vörös / zöld.

Törvényi vonatkozások

A gombafajok egy része védett, ezen gombákat étkezési értéküktől függetlenül tilos gyűjteni. A nem védett gombák közül ugyanakkor jó pár faj akár árusítható is, melyek természetesen mind ehetőek vagy feltételesen ehetőek.

Gombaszakellenőri tananyag

A hivatalos, opcionálisan vizsgával és sikeres vizsga esetén a szakellenőri tanúsítvány megszerzésével záruló gombaszakellenőr képzés fajlistája itt érhető el.

Év gombája

Az Év gombája szavazás, illetve mozgalom célja a minél szélesebb körben történő ismeretterjesztés, figyelemfelhívás és szemléletformálás; 2006-ban indult, a Magyar Mikológiai Társaság szervezi.

Egyéb csoportosítások

Természetesen a gombák számtalan más szempont szerint is csoportosíthatóak; például életmódjuk, vagy a termőtest és a tráma típusa, különböző részeinek formája, színe, felülete és egyéb szempontok szerint. Ezekbe is betekintést nyerhetsz a gombahatározó segítségével.


Összes kategória:Teljes fajlistánkEhető gombákMérgező gombákFeltételesen ehető gombákNem ehető gombákVédett gombákÁrusítható gombákTavaszi gombákNyári gombákŐszi gombákTéli gombákErdei gombákLomberdei gombákFenyvesek gombáiGyepi gombákVárosi gombákGombaszakellenőr képzés fajlistájaÉv gombájaFehérKrémszínűSzürkeRózsaszínBarnaVörösNarancssárgaSárgaZöldLilaKékPirosFekete

Interaktív gombahatározó oldalunk a segítségedre lesz, ha konkrét határozóbélyegek, ismertetőjegyek alapján szeretnél szűrni és hatékonyan keresni a gombafajok között. Válaszd ki a keresett tulajdonságokat!