Vörös málna-nyálkagomba (Tubifera ferruginosa)
Jelenleg nem terem.

Legfontosabb jellemzői:
- Apró, rúdszerű spóratokok sűrű, tömött, jellegzetes, málnához hasonló csoportja
- Élénk narancsos, málnavörös vagy rózsaszínű; idősen barnás, feketés
- Alján fehéres résszel nő a faanyaghoz
- Puha, kissé nyálkás állagú
- Erősen korhadó faanyagon nő
- Megjegyzés: a nyálkagombák nem valódi gombák, hanem önálló törzsbe tartozó egysejtű, amőbaszerű, sajátos élőlények. Testük sejtfal nélküli plazmatömeg, fiatalon lassú helyváltoztatásra is képesek és bekebelezéssel táplálkoznak, később pedig a gombákhoz hasonlóan spórákkal szaporodnak
Határozóbélyegek
Miről ismerhető fel a vörös málna-nyálkagomba? Figyeljük meg az alábbi, rá jellemző tulajdonságokat!
Gombahatározásnál tartsuk szem előtt, hogy az egyes példányok megjelenése még az adott fajon belül is igen változatos lehet. Soha ne támaszkodjunk kizárólag a képekre és a vizuális összhatásra, hanem vegyük sorra a legfontosabb határozóbélyegek leírásait!
1/3. Termőtest
Fiatalon élénkvörös, narancssárga vagy lazacszínű, éréskor fokozatosan barna, szürkésbarna, végül fekete lesz. Szorosan összetömörülő, külön-külön apró (kb. 0,5 mm vastag), rúdszerű, lekerekített végű spóratokok sűrű csoportja; színe és megjelenése sokáig az érett málnára emlékeztet. Alján gyakran fehéres, vékony, szivacsos képlettel kapcsolódik a faanyaghoz.

2/3. Termőréteg
Éréskor barnás, szürkésbarna, végül fekete lesz, és a valódi gombákhoz hasonlóan spórákkal szaporodik, melyek a szorosan összetömörülő, apró spóratokok belsejében találhatóak. Spórapora rozsdabarnás színű.

3/3. Hús
Puha, kissé nyálkás állagú; a külső felületével azonos vagy ahhoz hasonló színű. Ahogy a külsején, úgy metszetén is jól látszanak a tömött csoportot alkotó, de külön-külön vékony, rúdszerű spóratokok. Szaga nincs.

Előfordulás
Mikor és hol teremhet vörös málna-nyálkagomba? Ezen tulajdonságok a keresést és a határozást egyaránt segítik.
Válaszoljuk meg ezeket a kérdéseket: Melyik hónapban találtuk? Milyen élőhelyen volt; lomberdőben, fenyvesben, füves területen, esetleg városban? Hol nőtt; talajon, holt faanyagon, esetleg élő fán? Ha voltak fák a közelben, pontosan milyen fafajták voltak?
Termőidő
Jellemzően júniustól novemberig fordul elő.
Élőhely
Lombos- és tűlevelű fák erősen korhadó, gyakran mohával borított anyagán, tuskókon és kidőlt fatörzseken, erdei környezetben nő. Magyarországon nem gyakori. Más nyálkagombákhoz hasonlóan életének kezdeti fázisában lassú helyváltoztatásra is képes és bekebelezéssel táplálkozik; a fa felületén lévő baktériumokat, spórákat, mikroorganizmusokat fogyasztja.

Kedvelt fái
A szakirodalom a bükk, gyertyán, kéttűs fenyők (erdeifenyő, feketefenyő), lucfenyő és jegenyefenyő fajokat emeli ki.
Életmód és ökológiai szerep
Parazita.
A parazita gombákat élő, de sérült és legyengült gazdaszervezeten, jellemzően beteg, idős fákon találhatjuk. Ritkábban, de előfordulnak más gazdaszervezeten, például rovarokon, kukoricán, rozson vagy akár más gombákon élősködő gombák is. Mindannyiukra igaz, hogy gyengítik a megtámadott gazdaszervezetet és hozzájárulnak annak halálához.
Ehetőség
A vörös málna-nyálkagomba nem ehető.
Értelemszerűen fogyasztásra alkalmatlan, a szakirodalom szerint egyébként is íztelen faj.
Hasonló fajok
A vörös málna-nyálkagomba elsősorban az alábbi fajokkal téveszthető össze:
Húsvörös nyálkagomba
(Lycogala epidendrum)
nem ehető
Cinóbervörös pattanásgomba
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Pihe nyálkagomba
(Stemonitis fusca)
nem ehető
Cservirág nyálkagomba
(Fuligo septica)
nem ehető
Az egyes gombafajok között részletes összehasonlíthatást végezhetsz a gombapárok oldalunk segítségével. Alternatívaként a fajlista átnézése vagy a tulajdonságok szerinti, interaktív gombahatározó is hasznos lehet.
Gombahatározás tulajdonságok alapján, alkalmazás segítségével
A szóba jöhető fajok leszűkítéséhez használd egyedi fejlesztésű interaktív gombahatározó (web)alkalmazásunkat! Segítségével kiválaszthatod a keresett tulajdonságokat (pl. jelenleg termő, lomberdei, sárga lemezű gombák) és megtekintheted a választott tulajdonságoknak megfelelő, oldalunkon elérhető gombafajokat!

Szűrj a gombák tulajdonságai alapján és fedezd fel a hasonló kinézetű gombafajokat!
Vörös málna-nyálkagomba fényképek
Minél jobban ismerjük az adott gombafajra jellemző alaki változatosságot és élőhelyi sajátosságokat, annál nagyobb eséllyel tudjuk felismerni akár még az atipikus példányokat is. Galériánk célja ennek támogatása. Továbbá az itt megjelenő fényképekkel találkozhatsz a gombás játék-ban is, amennyiben gyakorolni szeretnéd a gombafajok felismerését.
Nagyításhoz kattints bármelyik fotóra!















