Cservirág nyálkagomba (Fuligo septica)
Jelenleg nem terem.

Legfontosabb jellemzői:
- Élénksárga színű, puha, nyálkás, szétterülő, kutyahányásra emlékeztető massza
- Idősen kiszárad, kifakul, szivacsszerű lesz, majd spóratömeggé változik
- Korhadó faanyagokon, talajon, fűszálakon és szinte bármin előfordulhat
- Megjegyzés: a nyálkagombák nem valódi gombák, hanem önálló törzsbe tartozó egysejtű, amőbaszerű, sajátos élőlények. Testük sejtfal nélküli plazmatömeg, fiatalon lassú helyváltoztatásra is képesek és bekebelezéssel táplálkoznak, később pedig a gombákhoz hasonlóan spórákkal szaporodnak
Határozóbélyegek
Miről ismerhető fel a cservirág nyálkagomba? Figyeljük meg az alábbi, rá jellemző tulajdonságokat!
Gombahatározásnál tartsuk szem előtt, hogy az egyes példányok megjelenése még az adott fajon belül is igen változatos lehet. Soha ne támaszkodjunk kizárólag a képekre és a vizuális összhatásra, hanem vegyük sorra a legfontosabb határozóbélyegek leírásait!
1/3. Termőtest
Élénksárga színű, feltűnő, puha, nyálkás, szétfolyó masszaként találhatunk rá leginkább. Sokszor igen szokatlan kinézetű, leginkább kutyahányásra emlékeztethet (angol neve is erre utal: "dog vomit slime mold"). Ilyenkor még fejlődésének korai szakaszában tart, és a valódi gombákkal ellentétben (lassú) helyváltoztatásra is képes, táplálék után kutatva. Éréskor fokozatosan kiszárad, halványsárga, szürkésfehér, szivacsos, habszerű lesz, végül barnás, feketés, széteső spóratömeggé változik.

2/3. Termőréteg
Éréskor kifakul, nyálkás állagúból szivacsszerű lesz, és fokozatosan spóratömeggé alakul; azaz a gombákhoz hasonlóan spórákkal szaporodik. Leginkább szél, eső vagy állatok segítségével terjed, de az idős termőtesteket finoman megbolygatva esetleg láthatjuk is a spóraszórását.

3/3. Hús
Fiatalon nyálkás, sárgás színű; majd szivacsos, habszerű lesz és halványsárgásra, fehéresre fakul; végül idősen feketésbarna spóratömeggé változik.

Előfordulás
Mikor és hol teremhet cservirág nyálkagomba? Ezen tulajdonságok a keresést és a határozást egyaránt segítik.
Válaszoljuk meg ezeket a kérdéseket: Melyik hónapban találtuk? Milyen élőhelyen volt; lomberdőben, fenyvesben, füves területen, esetleg városban? Hol nőtt; talajon, holt faanyagon, esetleg élő fán? Ha voltak fák a közelben, pontosan milyen fafajták voltak?
Termőidő
Jellemzően májustól októberig fordul elő.
Élőhely
Sokszor tuskókon és fatörzseken, de mohapárnán, kéregmulcson, talajon, fűszálakon és más lágyszárú növényeken is megtalálhatjuk, elsősorban a nedves, árnyékos helyeken. Az ezek felületén lévő gombaspórákkal, baktériumokkal és más mikroorganizmusokkal táplálkozik. Táplálékfelvételi módja az ún. fagocitózis: az útjába kerülő szilárd részecskéket bekebelezi és megemészti (ezen tulajdonsága alapján tehát inkább hasonlít az állatokhoz, semmint a gombákhoz).

Kedvelt fái
Ahogy arra magyar neve is utal, gyakran tölgy (pl. csertölgy) kérgén található, de szinte bármin nőhet, és nem is csak fákon.
Életmód és ökológiai szerep
Parazita és talajlakó szaprotróf.
Ehetőség
A cservirág nyálkagomba nem ehető.
Érdekesség, hogy Mexikó egyes részein a fiatal példányokat régebben állítólag gyűjtötték és rántottaszerűen fogyasztották. Az ezzel kapcsolatos források hitelességét ugyanakkor nehéz igazolni; kevés konkrétum érhető el, és vélhetően mind a '80-as években íródott egy vagy két spanyol nyelvű cikkre alapoznak. Ráadásul kérdéses, hogy valóban erre a fajra vonatkoznak-e az adatok, vagy a hamis pöfetegre (Reticularia lycoperdon). További infókért "caca de luna" néven érdemes rákeresni.
Hasonló fajok
A cservirág nyálkagomba elsősorban az alábbi fajokkal téveszthető össze:
Hamis pöfeteg
(Reticularia lycoperdon)
nem ehető
Vörös málna-nyálkagomba
(Tubifera ferruginosa)
nem ehető
Húsvörös nyálkagomba
(Lycogala epidendrum)
nem ehető
Pihe nyálkagomba
(Stemonitis fusca)
nem ehető
Az egyes gombafajok között részletes összehasonlíthatást végezhetsz a gombapárok oldalunk segítségével. Alternatívaként a fajlista átnézése vagy a tulajdonságok szerinti, interaktív gombahatározó is hasznos lehet.
Gombahatározás tulajdonságok alapján, alkalmazás segítségével
A szóba jöhető fajok leszűkítéséhez használd egyedi fejlesztésű interaktív gombahatározó (web)alkalmazásunkat! Segítségével kiválaszthatod a keresett tulajdonságokat (pl. jelenleg termő, lomberdei, sárga lemezű gombák) és megtekintheted a választott tulajdonságoknak megfelelő, oldalunkon elérhető gombafajokat!

Szűrj a gombák tulajdonságai alapján és fedezd fel a hasonló kinézetű gombafajokat!
Cservirág nyálkagomba fényképek
Minél jobban ismerjük az adott gombafajra jellemző alaki változatosságot és élőhelyi sajátosságokat, annál nagyobb eséllyel tudjuk felismerni akár még az atipikus példányokat is. Galériánk célja ennek támogatása. Továbbá az itt megjelenő fényképekkel találkozhatsz a gombás játék-ban is, amennyiben gyakorolni szeretnéd a gombafajok felismerését.
Nagyításhoz kattints bármelyik fotóra!



















Köszönjük Cséfalvay Katalinnak, a Történetek képekkelblog szerzőjének, hogy fotóival hozzájárult az oldal sokszínűségéhez!