Télen termő gombák

Bár a gombászás igazi szezonjának a csapadékos, meleg nyári és főleg az őszi hónapok számítanak, a megfelelő körülmények között (és megfelelő helyen keresve) egész évben találhatunk gombát - köztük ehető, ízletes fajokat is. Szerencsére léteznek ugyanis a hűvös időt jól tűrő, sőt kimondottan a hideget kedvelő gombák, valamint egész évben előforduló és évelő fajok is. Némely faj még a tartós fagyoknak is hatékonyan ellenáll, így a természet még a legnagyobb téli hidegben is tartogathat gombacsodákat! A téli hónapok igazi slágergombái a kései laskagomba, a júdásfülgomba és a téli fülőke, melyek egész télen előforduló, ehető és árusítható gombák. Fajlistánk jelenleg 70 téli gombát tartalmaz. Ezen gombafajok decemberben, januárban, februárban, vagy egy részük akár mindhárom hónapban is előfordulhat. A lenti keresőmező segítségével célirányosan szűrhetsz közöttük, az egyes gombák képeire kattintva pedig részletes információk és további fotók is segítenek a tájékozódásban. Ha részletesebben szeretnél szűrni a gombák tulajdonságai alapján, próbáld ki a gombahatározót, nagyban megkönnyítheti az azonosítást és a tanulást!

Őszi-téli gombák

Az enyhébb, december eleji időszakban, az őszi gombaszezon utózöngéjeként még jó pár faj előfordulhat, például mezei szegfűgomba, márványos pereszke, ördögszekér-laskagomba, óriás tölcsérgomba, vöröses nyálkásgomba és fenyő-pereszke is. Az először a hűvösebb őszi éjszakák beköszönte után megjelenő lila pereszke szintén fellelhető lehet még december elején. A hozzá némiképp hasonló lilatönkű pereszke néha akár még januárban is megtalálható.

Egész télen előforduló gombák

A tartós fagyok beállta után kevesebb gombával találkozhatunk ugyan, de a kései laskagomba, júdásfülgomba és téli fülőke népszerű hármasa ilyenkor is nagy mennyiségben teremhet. Ha kosarunk megtöltése helyett megelégszünk szemeink legeltetésével, akkor szépségükkel a narancssárga laskagomba, a lepketapló , a szalagos fülgomba és az aranyos rezgőgomba is figyelemre méltó fajok. A télen előforduló gombák egy részével valójában egész évben találkozhatunk; vannak köztük évelő fajok, melyek évről évre fejlesztik tovább a korábbi évek termőtesteit (ilyen például a bükkfa-tapló), és olyanok is, melyek egyszerűen csak jól viselik a téli és a nyári időjárási viszonyokat is, ezért egész évben megtalálhatóak.

Tél végi gombák

Termőtesteit már télen elkezdi fejleszteni és januártól, sokszor még a hó alatt nő a feltűnő, piros színű osztrák csészegomba, mely a gombák között a tavasz hírnökének is tekinthető, elsőként megjelenő faj. Valamivel később, enyhébb tél esetén már februárban teremni kezd az egyébként inkább tavaszi (főként márciusban és áprilisban előforduló) cseh kucsmagomba, a kucsmagombák közül elsőként.


Összes kategória:Teljes fajlistánkEhető gombákMérgező gombákFeltételesen ehető gombákNem ehető gombákVédett gombákÁrusítható gombákTavaszi gombákNyári gombákŐszi gombákTéli gombákErdei gombákLomberdei gombákFenyvesek gombáiGyepi gombákVárosi gombákGombaszakellenőr képzés fajlistájaÉv gombájaFehérKrémszínűSzürkeRózsaszínBarnaVörösNarancssárgaSárgaZöldLilaKékPirosFekete

Interaktív gombahatározó oldalunk a segítségedre lesz, ha konkrét határozóbélyegek, ismertetőjegyek alapján szeretnél szűrni és hatékonyan keresni a gombafajok között. Válaszd ki a keresett tulajdonságokat!


Teljes fajlistánk megtekintése