Iglice-fülőke (Flammulina ononidis)
Jelenleg nem terem.

Legfontosabb jellemzői:
- Narancsos, vöröses, ragadós felületű kalap
- Sárgás, fehéres, ritkán álló lemezek
- Bársonyos felületű, csúcsán sárga, lefelé sötétbarnás, mélyen gyökerező tönk
- Jellemzően különállóan nő, nem csoportosan
- Szagtalan vagy enyhe szagú
- Hideg időben, féltermészetes füves élőhelyeken, mindig tövises iglice gyökerén nő
Határozóbélyegek
Miről ismerhető fel az iglice-fülőke? Figyeljük meg az alábbi, rá jellemző tulajdonságokat!
Gombahatározásnál tartsuk szem előtt, hogy az egyes példányok megjelenése még az adott fajon belül is igen változatos lehet. Soha ne támaszkodjunk kizárólag a képekre és a vizuális összhatásra, hanem vegyük sorra a legfontosabb határozóbélyegek leírásait!
1/4. Kalap
Mézsárga, narancssárga, barnásvörös, közepén sötétebb, enyhén higrofán, néha rozsdafoltos; nyálkás, ragadós, kissé fénylő felületű; a szélén röviden, áttetszően bordázott kalap. Eleinte domború, majd többé-kevésbé kiterül, olykor kis púppal a közepén.

2/4. Termőréteg
Fiatalon fehéres vagy világossárga, később okkersárgás; tönkhöz nőtt, viszonylag ritkán álló lemezek; a kalap szélénél különböző hosszúságú köztes lemezekkel.

3/4. Tönk
Fiatalon (nagyon rövid ideig) sárgásfehér, majd hamar sötét barnás, narancsosbarnás, vörösesbarnás, csak a csúcsán halványsárgás; bársonyos felületű; a talajban mélyen gyökerező, többnyire különálló tönk.

4/4. Hús
Vékony, puha, a tönkben szívós, rostos állagú; a kalapban és a tönk felső részén fehéres vagy halványsárgás, lefelé sötétebb sárgás, sárgásbarnás hús. Szaga jellemzően nincs, vagy nagyon enyhe.

Előfordulás
Mikor és hol teremhet iglice-fülőke? Ezen tulajdonságok a keresést és a határozást egyaránt segítik.
Válaszoljuk meg ezeket a kérdéseket: Melyik hónapban találtuk? Milyen élőhelyen volt; lomberdőben, fenyvesben, füves területen, esetleg városban? Hol nőtt; talajon, holt faanyagon, esetleg élő fán? Ha voltak fák a közelben, pontosan milyen fafajták voltak?
Termőidő
Jellemzően októbertől februárig fordul elő.
Élőhely
Meszes talajú féltermészetes füves élőhelyeken, extenzív (külterjes) mezőgazdasági területeken, legelőkön, kaszálókon terem. Jellemzően különálló (nem csoportos) termőtesteket fejleszt, és mindig a talajon, gazdanövényének, a tövises iglicének a gyökérzetén nő; elsősorban a gyökér elhalt kérgén, bár néha az élő gyökérrészekbe is behatolhat gombafonalaival. Európa-szerte nagyon ritka és visszaszorulóban lévő faj; a legtöbb országban kevesebb, mint 10 élőhelye ismert. Magyarországon az Alföldön és dombvidékeken is előfordul, de itthon is ritka és védett. Globális populációjának legnagyobb része Németországban van, de a tövises iglice élőhelyéül szolgáló területeknek a csökkenése és minőségi romlása miatt mindenütt évtizedek óta csökkenő trendet mutat. Túlélését elsősorban az intenzív gazdálkodás terjedése, a környezet és biodiverzitás rovására történő termésátlag-maximalizálás veszélyezteti.

Kedvelt fái
A téli fülőkével ellentétben nem korhadó faanyagon, hanem mindig a tövises iglice gyökerén nő; jellemzően annak a már elhalt, kiszáradt részein, néha parazitaként az élő részeken is.
Életmód és ökológiai szerep
Talajlakó szaprotróf és parazita.
Hasonló fajok
Az iglice-fülőke elsősorban az alábbi fajokkal téveszthető össze:
Téli fülőke
(Flammulina velutipes)
ehető
Fehérlemezű fülőke
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Fenyves sisakgomba
(Galerina marginata)
halálosan mérgező
Hamvas uborkagomba
(Macrocystidia cucumis)
nem ehető
Az egyes gombafajok között részletes összehasonlíthatást végezhetsz a gombapárok oldalunk segítségével. Alternatívaként a fajlista átnézése vagy a tulajdonságok szerinti, interaktív gombahatározó is hasznos lehet.
Gombahatározás tulajdonságok alapján, alkalmazás segítségével
A szóba jöhető fajok leszűkítéséhez használd egyedi fejlesztésű interaktív gombahatározó (web)alkalmazásunkat! Segítségével kiválaszthatod a keresett tulajdonságokat (pl. jelenleg termő, lomberdei, sárga lemezű gombák) és megtekintheted a választott tulajdonságoknak megfelelő, oldalunkon elérhető gombafajokat!

Szűrj a gombák tulajdonságai alapján és fedezd fel a hasonló kinézetű gombafajokat!
Iglice-fülőke fényképek
Minél jobban ismerjük az adott gombafajra jellemző alaki változatosságot és élőhelyi sajátosságokat, annál nagyobb eséllyel tudjuk felismerni akár még az atipikus példányokat is. Galériánk célja ennek támogatása. Továbbá az itt megjelenő fényképekkel találkozhatsz a gombás játék-ban is, amennyiben gyakorolni szeretnéd a gombafajok felismerését.
Nagyításhoz kattints bármelyik fotóra!





















