Aranyos rezgőgomba (Tremella mesenterica)
Jelenleg is teremhet!

Legfontosabb jellemzői:
- Aranysárga színű, idősen halványabb
- Zselés, kocsonyás, rugalmas állag
- Tekervényes, szabálytalan alak
- Lombos fák elhalt, vékony ágain nő
- Egész évben, de főként ősszel fordul elő
Határozóbélyegek
Miről ismerhető fel az aranyos rezgőgomba? Figyeljük meg az alábbi, rá jellemző tulajdonságokat!
Gombahatározásnál tartsuk szem előtt, hogy az egyes példányok megjelenése még az adott fajon belül is igen változatos lehet. Soha ne támaszkodjunk kizárólag a képekre és a vizuális összhatásra, hanem vegyük sorra a legfontosabb határozóbélyegek leírásait!
1/3. Termőtest
Élénk aranysárga színű; zselés, kocsonyás állagú és agyvelőszerűen tekervényes, lebenyes, szabálytalan alakú termőtest. Felülete nedvesen fénylő, színe idősen fehéressárgára fakulhat; a száraz termőtest pedig narancssárgás, kemény és kisebb méretű, ilyenkor megtalálni is nehezebb. Elvétve akár fehér színű változatával is találkozhatunk.

2/3. Termőréteg
Termőrétege a gomba teljes felületét borítja.

3/3. Hús
Kocsonyás, zselés állagú, fiatalon rugalmas, idősödve egyre puhább, végül szinte már szétfolyó hús. Színe sárgás, kissé áttetsző, de száraz állapotban inkább narancssárgás és kemény lesz. Szag nem jellemző.

Előfordulás
Mikor és hol teremhet aranyos rezgőgomba? Ezen tulajdonságok a keresést és a határozást egyaránt segítik.
Válaszoljuk meg ezeket a kérdéseket: Melyik hónapban találtuk? Milyen élőhelyen volt; lomberdőben, fenyvesben, füves területen, esetleg városban? Hol nőtt; talajon, holt faanyagon, esetleg élő fán? Ha voltak fák a közelben, pontosan milyen fafajták voltak?
Termőidő
Egész évben megtalálható.
Élőhely
Lombosfák elhalt anyagán, jellemzően a vékonyabb (kb. 2-5 cm vastag), letört ágakon nő. Egész évben előfordulhat, de leggyakoribb és legfeltűnőbb a nedvesebb, őszi hónapokban. Érdekessége, hogy bár elhalt faanyagon található, nem korhadékbontó, hanem parazita: a faanyagot bontó terülőtaplók micéliumán élősködik (mely gyakran a faanyag belsejében van, azaz kívülről nem látható).

Kedvelt fái
Különféle lombos fák, többek között bükk, tölgy, gyertyán, kőris, nyír, fűz korhadékán nő.
Életmód és ökológiai szerep
Parazita.
A parazita gombákat élő, de sérült és legyengült gazdaszervezeten, jellemzően beteg, idős fákon találhatjuk. Ritkábban, de előfordulnak más gazdaszervezeten, például rovarokon, kukoricán, rozson vagy akár más gombákon élősködő gombák is. Mindannyiukra igaz, hogy gyengítik a megtámadott gazdaszervezetet és hozzájárulnak annak halálához.
Ehetőség
Az aranyos rezgőgomba nem ehető.
Az angol- és német források egy része ehetőnek, de étkezési szempontból értéktelennek minősíti.
Hasonló fajok
Az aranyos rezgőgomba elsősorban az alábbi fajokkal téveszthető össze:
Narancssárga gümőgomba
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Júdásfülgomba
(Auricularia auricula-judae)
ehető
Fodros rezgőgomba
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Sárgás mirigygomba
(Exidia saccharina)
nem ehető
Az egyes gombafajok között részletes összehasonlíthatást végezhetsz a gombapárok oldalunk segítségével. Alternatívaként a fajlista átnézése vagy a tulajdonságok szerinti, interaktív gombahatározó is hasznos lehet.
Gombahatározás tulajdonságok alapján, alkalmazás segítségével
A szóba jöhető fajok leszűkítéséhez használd egyedi fejlesztésű interaktív gombahatározó (web)alkalmazásunkat! Segítségével kiválaszthatod a keresett tulajdonságokat (pl. jelenleg termő, lomberdei, sárga lemezű gombák) és megtekintheted a választott tulajdonságoknak megfelelő, oldalunkon elérhető gombafajokat!

Szűrj a gombák tulajdonságai alapján és fedezd fel a hasonló kinézetű gombafajokat!
Aranyos rezgőgomba fényképek
Minél jobban ismerjük az adott gombafajra jellemző alaki változatosságot és élőhelyi sajátosságokat, annál nagyobb eséllyel tudjuk felismerni akár még az atipikus példányokat is. Galériánk célja ennek támogatása. Továbbá az itt megjelenő fényképekkel találkozhatsz a gombás játék-ban is, amennyiben gyakorolni szeretnéd a gombafajok felismerését.
Nagyításhoz kattints bármelyik fotóra!











Köszönjük Cséfalvay Katalinnak, a Történetek képekkelblog szerzőjének, hogy fotóival hozzájárult az oldal sokszínűségéhez!