Mérgező gombák

Erdőn-mezőn járva számos gombával találkozhatunk, köztük természetesen mérgező fajokkal is. A fajok egy része ráadásul városi környezetben, parkokban vagy akár a saját kertünkben is nőhet. Mivel sok ehető gomba hasonlíthat mérgező fajokra és mindig fennáll az összetévesztés veszélye, így mindenkinek, aki érdeklődik a gombák iránt, érdemes megismerkednie a leggyakoribb és a legveszélyesebb mérgező gombákkal. A félrehatározott, ehetőnek vélt, ám gombaszakellenőr által be nem vizsgált gombák fogyasztása miatt sajnos évről évre történnek gombamérgezések. Ezek közül is a legtöbb súlyos, akár halálos kimenetelű mérgezést a gyilkos galóca okozza. Jó tudni továbbá, hogy minden gombának, így a mérgező fajoknak is fontos ökológiai szerepe van a saját életközösségében; ezért óvjuk és kíméljük őket, amennyire csak lehetséges! Persze például egy óvoda udvarára más szabályok vonatkozhatnak, de ott is fontos a gyermekek oktatása, a figyelem felhívása.

Folyamatosan bővülő fajlistánk jelenleg 37 gyakrabban előforduló mérgező gombafajt tartalmaz. A lenti keresőmező segítségével célirányosan, név szerint szűrhetsz ezen fajok között. Az egyes gombák képeire kattintva részletes fajleírások és információk, valamint további fotók is segítik a tájékozódást. Az itt bemutatott fajokon kívül természetesen más mérgező gombák is előfordulnak! A gombamérgezés nem játék, vadon termő gomba fogyasztása után tapasztalt mérgezéses tünetekkel orvoshoz kell fordulni. A mérgezések lefolyása eltérő lehet, és súlyosabb esetben látszólagos javulást követően is súlyosbodhat a beteg állapota. Mielőtt bárki gombászni indulna, nem árt megismerkedni az itt leírtakkal és az ehető gombák gyűjtésével kapcsolatos legfontosabb tudnivalókkal is!

A gombamérgezésekről röviden

A szakirodalom azokat a gombákat minősíti mérgezőnek, melyek az ember számára mérgező hatóanyagokat tartalmaznak, így fogyasztásuk minden körülmények között kerülendő és ártalmas. A mérgezések súlyossága és lefolyása az adott fajra jellemző toxinok függvényében eltérő lehet. Legveszélyesebbek a szövetelhalást okozó, sejtmérgeket tartalmazó gombák - róluk lentebb, a halálosan mérgező fajoknál olvashatunk részletesebben. Sokszor szintén súlyos, de jellemzően nem végzetes és nem tartós kimenetelű mérgezést okoznak az idegméreg tartalmú gombák. A mérgezések másik, egyúttal leggyakoribb típusa viszonylag egyszerű, ám sokszor igen kellemetlen gyomor- és bélpanaszos tüneteket okoz. Érdemes megjegyezni, hogy ezenfelül számos feltételesen ehető gombafaj is létezik, melyek például nem megfelelően hőkezelve vagy alkohollal együtt fogyasztva szintén mérgezőek lehetnek. Továbbá sajnos több téves közhiedelem is létezik az ehetőséggel kapcsolatban. Tévedés például azt hinni, hogy a csigarágta gomba biztosan ehető: valójában az a hatóanyag, ami a csigára nézve ártalmatlan, az ember által elfogyasztva komoly veszélyeket rejthet. Ugyanakkor jó tudni, hogy a gombák érintése önmagában nem veszélyes, még a gyilkos galóca is csak akkor okozhat mérgezést, ha elfogyasztjuk. Arra azonban mindenképpen ügyeljünk, hogy halálosan mérgező fajoknak még a törmeléke, apró lemezdarabkái se kerüljenek a fogyasztásra szánt gombák közé.

Halálosan mérgező gombák

A legveszélyesebbek a szövetelhalást okozó, hosszú lappangási idővel rendelkező, sejtmérgeket (amatoxin, orellanin, giromitrin) tartalmazó gombák. Magyarországon összesen kilenc halálosan mérgező gombafaj fordul elő. Amatoxin tartalma miatt súlyos, sok esetben halálos máj- és vesekárosodást okoz a gyilkos galóca, fehér galóca és fenyves sisakgomba, valamint négy kis méretű (legfeljebb ~5 cm kalapátmérőjű) őzlábgomba faj: gesztenye-őzlábgomba, rókaszínű őzlábgomba, húsbarnás őzlábgomba és rózsás őzlábgomba. Utóbbi két faj ráadásul városi környezetben is előfordulhat, noha egyikük sem gyakori. Szintén vesekárosodást, súlyos esetben veseleállást okozhat a mérges pókhálósgomba is, melynek toxinja az orellanin. Továbbá a giromitrin tartalmú redős papsapkagomba is dokumentáltan számos halálesetet okozott már, annak ellenére, hogy nem minden szakirodalom minősíti halálosan mérgezőnek. A mérgezés tünetei és lefolyása is a gyilkos galócáéhoz hasonló, és súlyos májkárosodással, illetve a keringési rendszer leállásával is járhat.

Mérgezések további típusai

Szintén súlyos kimenetelű mérgezést okoznak még többek között a muszkarin nevű idegmérget tartalmazó mezei tölcsérgomba, viaszfehér tölcsérgomba, téglavörös susulyka, kerti susulyka, selymes susulyka, retekszagú kígyógomba és rózsás kígyógomba fajok, vagy akár az egyetlen mérgező taplófajunk, a poliporsav tartalmú, máj- és vesekárosodást okozó fahéjszínű likacsosgomba. Ezenkívül léteznek további súlyosan mérgező és más, enyhén mérgező fajok is, melyek maradandó károsodást rendszerint nem okoznak, de elfogyasztva igen kellemetlen tünetekkel járhatnak - ezért minden gombásztárs számára létfontosságú a mérgező gombák alapos ismerete!

Fontos, hogy az étkezési célú határozás nem célja az oldalnak! Hazánkban összesen mintegy 3-4 ezer nagygombafaj él, így a tévesztés veszélye jelentős. Ezenkívül a nem megfelelő állapotú, nem megfelelően hőkezelt, vagy a szennyezett (pl. nehézfémeket tartalmazó) termőhelyen gyűjtött termőtestek is okozhatnak mérgezést, sőt ritka esetben egyéni érzékenység is előfordulhat. Az étkezésre szánt gombák minden egyes példányát élőben mutassuk be szakellenőrnek!


Összes kategória:Teljes fajlistánkEhető gombákMérgező gombákFeltételesen ehető gombákNem ehető gombákVédett gombákÁrusítható gombákTavaszi gombákNyári gombákŐszi gombákTéli gombákErdei gombákLomberdei gombákFenyvesek gombáiGyepi gombákVárosi gombákGombaszakellenőr képzés fajlistájaÉv gombájaFehérKrémszínűSzürkeRózsaszínBarnaVörösNarancssárgaSárgaZöldLilaKékPirosFekete

Interaktív gombahatározó oldalunk a segítségedre lesz, ha konkrét határozóbélyegek, ismertetőjegyek alapján szeretnél szűrni és hatékonyan keresni a gombafajok között. Válaszd ki a keresett tulajdonságokat!


Teljes fajlistánk megtekintése