Gombák táplálkozási módjai

Gombák életmódja és természetben betöltött szerepe

A gombákat táplálkozásuk módja, egyúttal az életközösségükben betöltött szerepük alapján négy csoportba sorolhatjuk: gyökérkapcsolt, korhadékbontó szaprotróf, talajlakó szaprotróf, illetve parazita. A gyökérkapcsolt (mikorrhizás) gombák a fákkal szimbiózisban élnek, egészségesebbé, erősebbé és életképesebbé teszik az egyes fákat és az erdőket. A korhadékbontó, valamint talajlakó (például avarbontó) szaprotróf fajok az elpusztult szervezetek lebontását, az erdő és a természet megújulását segítik. A negyedik csoportot a parazita gombák alkotják, melyek a legyengült szervezeteken élősködnek. Ezen, életmód szerinti csoportok ismerete sok esetben segítséget jelent a gombahatározás során is: ha sikerül felismernünk, hogy az adott gomba melyik csoportba tartozik, azzal jelentősen leszűkíthetjük a szóba jöhető fajok számát. Életmód (és más szempontok) szerinti részletes szűrésre használhatjuk az interaktív gombahatározót. A fákhoz valamilyen módon kötődő (elsősorban a gyökérkapcsolt, parazita és korhadékbontó) gombák esetében segítségünkre lehet az adott fafaj ismerete is, amiről részletesen a faismertető oldalon írtunk.

A gombák négyféle életmódja: gyökérkapcsolt, parazita, korhadékbontó szaprotróf, talajlakó szaprotróf.

Gyökérkapcsolt (mikorrhizás) gombák

Felismerése: a gyökérkapcsolt gomba talajon nő, és környezetében mindig található élő fa, amivel szimbiózisban él, annak gyökereihez kapcsolódva.

Leírás: a gombafajok jelentős része folytat gyökérkapcsolt életmódot, azaz él szimbiózisban egy vagy több fával (akár több faegyeddel). Egyes gombafajok szigorúan egyféle fafajhoz kötődnek (például a barna érdestinóru kizárólag nyírfával, a sárga gyűrűstinóru kizárólag vörösfenyővel nő), de rendszerint egy gyökérkapcsolt gombafajnak többféle fa is partnere lehet (a vargányák például kedvelik a bükk, tölgy és gyertyán fákat is). A kölcsönösen előnyös együttélés a fák és a gombák között úgy jön létre, hogy a gombák földfelszín alatti, talajt átszövő része, a gombafonalak a fák gyökereihez kapcsolódnak. A gyökérkapcsolt gombák segítik fa partnereiket, hogy azok több vízhez, illetve különböző ásványi anyagokhoz jussanak, ezáltal gyorsabban növekedjenek, életképesebbek, erősebbek és ellenállóbbak legyenek. Cserébe a fák szerves anyagokat, például cukrokat juttatnak a gombáknak. Érdekesség, hogy az erdőkben a gombafonalak a szomszédos fákat egymással is összekapcsolják, ezáltal egyetlen, élő hálózatba szervezhetnek akár egy egész erdőt is. Ez egyenletesebb tápanyagellátást tesz lehetővé és összességében egészségesebb erdőt eredményez. Létezik egy gombafaj, az ördögszekér-laskagomba, ami bár a mezei iringó gyökeréhez kötődik, valójában a növény gyökerének az elhalt részeit bontja, így nem mikorrhizás, hanem szaprotróf. Gombák: gyökérkapcsolt életmódot folytatnak általánosságban például a vargányák, tinóruk, galambgombák, galócák is (de előfordulhatnak kivételek).

Parazita (élősködő) gombák

Felismerése: a parazita gombákat élő, de sérült és legyengült gazdaszervezeten; beteg, idős fákon találhatjuk. Ezenkívül léteznek más gazdaszervezeten élősködő, ritkább gombák is, például a vörös rovarrontógomba; vagy akár a rőt áltrifla egyedein kifejlődő élősdi tinóru, illetve a szürke tölcsérgombát támadó élősködő bocskorosgomba.

Leírás: az élő fát az azon lévő sérüléseken keresztül fertőzik meg, például letört/levágott ágak, rovarrágások, esetleg fagyrepedés helyén, valamint az élő fába (leggyakrabban bükkfa kérgébe) vésett graffitik által okozott sebeken keresztül. A parazita és a korhadékbontó fajok között átfedés is van: egyes parazita fajok a gazdafa halála után korhadékbontó szaprotrófként élnek tovább (nekrotróf paraziták). Még az elsődlegesen korhadékbontó gombafajok között is vannak, melyek kisebb mértékben, de paraziták is lehetnek, vagyis a még éppen éppen élő fán is megjelenhetnek. Gombák: parazita (sokszor nekrotróf parazita) életmódot folytatnak általánosságban például a taplógombák és a tuskógombák, köztük az agresszívan terjedő gyűrűs tuskógomba, mely jelentős erdészeti károkat okoz (sőt, városi környezetben, például kertekben is előfordul).

Korhadékbontó szaprotróf (fehér- és barnakorhasztó) gombák

Felismerése: a korhadékbontó gomba holt faanyagon, álló vagy fekvő fatörzseken, tuskókon, ágakon, elhalt gyökereken (esetleg tobozokon) nő, ezek lebontásáért felelős. Bizonyos esetekben nehézkes lehet a felismerése, mert például talajlakónak (talajlakó szaprotrófnak, vagy akár mikorrhizásnak) tűnhet, miközben valójában a földfelszín alatti, elhalt gyökereket és betemetett faanyagokat bontja - máskor pedig élő fa elhalt részein találhatjuk, ezáltal felmerülhet a gyanú, hogy esetleg parazita fajt találtunk.

Leírás: az elhalt szerves (fa)anyagok lebontásáért felelősek, ezek a gombák (a talajlakó szaprotrófokkal közösen) segítik az erdőt és a természetet a megújulásban. A korhadékbontó gombák között vannak olyan fajok, melyek kis mértékben paraziták is lehetnek, azaz már a pusztulófélben lévő, de még élő fán is megtelepedhetnek, illetve olyanok is, melyek erőteljes paraziták, de képesek a gazdafa halála után korhadékbontóként is tovább élni (nekrotróf paraziták). A korhasztás két típusa a fehérkorhasztás és a barnakorhasztás. Előbbit a fehér, szálas, tartását nagyrészt megőrző, de oldalirányban könnyen szétszakítható, főként cellulózból álló korhadék jellemzi, míg utóbbinak a korhadéka barnásvöröses, kockásan széteső, törékeny és főként ligninből áll. Fehérkorhasztás főként keményfáknál figyelhető meg, barnakorhasztás elsősorban puhafáknál jellemző. Érdekesség, hogy a fekvő fatörzsön lévő gomba helyzetét megfigyelve rájöhetünk, hogy akkor kezdett-e nőni, amikor a fatörzs még függőlegesen állt, vagy eleve a már kidőlt fán jelent meg (előbbi esetben a gomba termőrésze függőleges helyzetű, mivel a fával együtt dőlt ki). Gombák: korhadékbontó életmódot folytatnak általánosságban a taplógombák, tuskógombák, laskagombák, porhanyósgombák, és például a fülőkék egy része, illetve a sárga kénvirággomba is.

Barnakorhasztás: kockásan széteső, törékeny, főként ligninből álló korhadék
Fehérkorhasztás: szálas, oldalirányban szakítható, főként cellulózból álló korhadék

Talajlakó szaprotróf gombák

Felismerése: talajon nő, és a földből kiemelve a tönk alja gyakran avarmaradványos, például levelek tapadnak hozzá. Gyakran erdőben, erdőszélen található, de egyes talajlakó szaprotróf fajok kimondottan csak erdőn kívül, füves területeken fordulnak elő (ilyen például a gyapjas tintagomba, a mezei tölcsérgomba és a sziki csiperke is).

Leírás: a talajon és talajban lévő, elhalt (de faanyagtól különböző) szerves anyagok, például avarmaradványok lebontásáért felelősek, a korhadékbontó gombákhoz hasonlóan segítik a természetet a megújulásban. A talajlakó szaprotróf fajok egy része (például a rózsás kígyógomba) is igényli, vagy előnyben részesíti adott fák jelenlétét (és ezért erdőben találhatjuk), annak ellenére, hogy nincs velük olyan közvetlen kapcsolata, mint a gyökérkapcsolt, parazita, vagy korhadékbontó fajoknak. Gombák: talajlakó szaprotróf életmódot folytatnak általánosságban a csiperkék, őzlábgombák, és például a gyapjas tintagomba is (ellentétben a korhadékbontó ráncos- és kerti tintagombákkal).

Életmód szerinti szűrés, gombahatározás és tanulás

Ha egy gombáról sikerült felismernünk, hogy melyik életmód szerinti csoportba tartozhat, akkor az életmód (és más szempontok) szerinti részletes szűréshez használható az interaktív gombahatározó. Segítségével könnyen, gyorsan leredukálhatjuk a szóba jöhető fajok számát, vagy akár kimondottan tanulási céllal is megnézhetjük, hogy egy-egy csoportba milyen gombafajok tartoznak (például gombaszakellenőri vizsgára készülés során).

Online gombahatározó alkalmazás képekkel, nevekkel és tulajdonságok szerinti, részletes szűrési lehetőséggel

← Vissza a Természettár oldalra