Fafajták

Faismertető, fák és gombáik
Több fafajnak, fafajtának és nemzetségnek kiemelt jelentősége van a gombák szempontjából is. A közvetlen fákhoz való kötöttség a gyökérkapcsolt, parazita és korhadékbontó gombákra jellemző, de a talajlakó szaprotróf gombafajok között is vannak, melyek igénylik, vagy előnyben részesítik adott fák jelenlétét (mindezekkel kapcsolatos bővebb információkért nézd meg a gombák életmódjáról szóló oldalunkat). Egyes gombafajok szigorúan egy adott fafajhoz kötődnek (például a barna érdestinóru kizárólag nyírfával, a sárga gyűrűstinóru kizárólag vörösfenyővel nő), de rendszerint egy-egy gombafaj számára több fafaj is releváns lehet. Sok gyökérkapcsolt gombafaj kedvelt fa partnerei például a tölgy, bükk és/vagy a gyertyán. Az alábbi képeken a gombák szempontjából jelentős fák közül mutatunk be néhányat, a teljesség igénye nélkül. Gombászként ezen fák ismerete egyszerre segíti a jó lelőhelyek felismerését és a gombahatározást is. Megjegyzendő, hogy amit a köznyelvben legtöbbször fafajtának nevezünk, az szakmailag sok esetben pontatlan, és helyesen inkább fafaj, vagy akár (több, hasonló fajt tömörítő) nemzetség lenne.
Az oldalunkon bemutatott, gombák szempontjából jelentős fák: tölgy, bükk, gyertyán.
Tölgy (Quercus nemzetség)
Felismerése: hatalmasra növő, vaskos törzs, kiterjedt és szabálytalanul elágazó lombkorona, mélyen barázdált kéreg, és karéjozott levelek.
Érdekesség: a tölgyfák nemzetségébe világszerte 4-500 különböző tölgyfa faj tartozik, melyből hazánkban négy őshonos tölgy faj terjedt el: kocsányos, kocsánytalan, molyhos és csertölgy; illetve egzóta fajként a vöröstölgy. A gombák szempontjából nem feltétlen szükséges tudnunk, hogy pontosan melyik tölgyfa fajjal találkoztunk, elegendő annyit felismernünk, hogy az valamilyen tölgy. A tölgy-, illetve tölgyelegyes erdők jellemzően igen kedvelt élőhelyei a gombáknak. Részletes jellemzése olvasható például a faipar.hu oldalán. A dendrománia.hu nyilvántartása szerint a Magyarországon mért legnagyobb példányának 980 cm-es a törzskörmérete.
Kedvelt gombái például: nyári vargányabronzos vargányaízletes vargányavarashátú galambgombamájgombapecsétviaszgombavilágító tölcsérgombagyilkos galócacsászárgalócanagy döggomba.
Bükk (Fagus nemzetség)
Felismerése: hengeres, vaskos, egyenes és nagyon magasra növő törzséről; halványszürke színű, sima felületű kérgéről; sima szélű leveléről, valamint a törzsén keresztirányban elhelyezkedő, lekonyuló "bajszai"-ról könnyen felismerhető. Mindezek egyértelműen megkülönböztetik a némiképp hasonló gyertyántól.
Érdekesség: hatalmasra növő, tiszteletet parancsoló hegyvidéki faj. Főként a magasabban fekvő (600+ méteres tengerszint feletti) területeket kedveli, de például a 4-500 méter magasan fekvő, hűvösebb klímájú Normafán is találunk kiterjedt bükkerdőket és bennük óriási, idős példányokat is. Sima törzse miatt sajnos gyakran válik különböző vésett graffitik céltáblájává, melyek az élő fa kérgét károsítják és a fát a nyílt seb által sebezhetővé teszik például rovarokkal és gombás fertőzésekkel szemben (amik még a kitermelt fa felhasználhatóságát is rontják). Részletes jellemzése olvasható például a faipar.hu oldalán. A dendrománia.hu nyilvántartása szerint a Magyarországon mért legnagyobb példányának 645 cm-es a törzskörmérete.
Kedvelt gombái például: nyári vargányasárga rókagombabükkfa-taplórózsás kígyógombagyűrűs fülőke.
Gyertyán (Carpinus nemzetség)
Felismerése: törzse jellemzően bordás és csavarodott. Első ránézésre hasonlíthat a bükkfára, többé-kevésbé egyenes és hengeres, de nem annyira, mint a bükkfáé. Kérge a bükkhöz hasonlóan halványszürke színű, de egyenetlen felületű és hosszirányban repedezett. Levelének széle (kétszeresen) fűrészes, ellentétben a bükkfa sima szélű levelével.
Érdekesség: kedveli az üde, árnyas helyeket. Önálló erdőket nem alkot, de gyakran találkozhatunk vele például tölgy- és/vagy bükkelegyes erdőkben. A bükkfánál kisebb növésű fa, és jóval rövidebb életű is. Faanyaga rendkívül erős, szilárd, kemény felületű és nagy sűrűségű, nehéz. Részletes jellemzése olvasható például a faipar.hu oldalán. A dendrománia.hu nyilvántartása szerint a Magyarországon mért legnagyobb példányának 555 cm-es a törzskörmérete.
Kedvelt gombái például: nyári vargányasötét érdestinórugyöngyös tejelőgomba.
Más fák is érdekelnek?
Ha nem találtad, amit kerestél, vagy még több részlet érdekelne, érdemes lehet elolvasnod Mézes Dorottya kiváló, átfogó írását az xforest.hu oldalon: Őshonos magyar fák kislexikonja, vagy szétnézhetsz a faipar.hu alapos fajismertető cikkei, esetleg a mozaweb.hu fajismertető videói között, vagy a hazaifak.hu lombhullatú- és örökzöld fafaj listáiban, illetve a dendromania.hu oldalon is, ahol a legnagyobb méretű magyarországi faegyedeket dokumentálják képekkel, számokkal és szűrhető, térképes nézettel.
Hozzánk is érdemes időnként visszanézned, mert idővel bővíteni tervezzük az elérhető fák listáját a fenti, felismerésre és gombákra fókuszáló stílusban.
← Vissza a Természettár oldalra
