Fenyő-likacsosgomba (Phaeolus schweinitzii)
Jelenleg nem terem.

Legfontosabb jellemzői:
- Többnyire körkörös alakú, fiatalon olívsárgás, idősen sötét vörösesbarnás színű kalap
- Felülete nemezes, egyenetlen, gödörkés
- Mélyen lefutó, nyomásra barnuló pórusok
- Hiányzó vagy zömök, lefelé elvékonyodó tönk
- Fiatalon puha, lédús, idősen szívós hús
- Élő és elhalt fenyőfák gyökérzónájában nő
Határozóbélyegek
Miről ismerhető fel a fenyő-likacsosgomba? Figyeljük meg az alábbi, rá jellemző tulajdonságokat!
Gombahatározásnál tartsuk szem előtt, hogy az egyes példányok megjelenése még az adott fajon belül is igen változatos lehet. Soha ne támaszkodjunk kizárólag a képekre és a vizuális összhatásra, hanem vegyük sorra a legfontosabb határozóbélyegek leírásait!
1/4. Kalap
Változatos színű, fiatalon olívsárgás, narancsosbarnás, majd fokozatosan sötét vöröses, rozsdabarnás, végül (kiszáradva) feketés lesz. Fiatalon nyomásra barnul; széle sokáig világosabb, sárgás színű. Felülete nemezes, egyenetlen, dudoros, sokszor koncentrikus zónákban különböző színű és felületű. Alakja többé-kevésbé körkörös, vagy fa oldalában növekedve kissé féloldalas.

2/4. Termőréteg
Mélyen lefutó csöves termőrétege van; pórusai viszonylag tágak (1-3 db/mm), többnyire kissé szögletesek, olykor labirintusszerűek; nyomásra jellegzetesen barnulnak, majd feketednek. Színük elég változatos és sajátos, fiatalon zöldessárgás, olívzöld, kissé szürkés árnyalatú, majd idősödve fokozatosan sötét rozsdabarnás lesz.

3/4. Tönk
Sokszor nincs tönkje, de ha van, akkor az rövid és vaskos, lefelé elvékonyodó; helyzete többé-kevésbé központi. Színe sötétbarnás, idősen (kiszáradva) fekete lesz; felülete bársonyos, vagy gyakran teljes egészében beborítja a csöves termőréteg.

4/4. Hús
Kezdetben puha, szivacsos és lédús, idősödve szívós, rostos, parafaszerű, kiszáradva kemény és feltűnően könnyű lesz. Színe sötét rozsdabarnás; szaga nincs.

Előfordulás
Mikor és hol teremhet fenyő-likacsosgomba? Ezen tulajdonságok a keresést és a határozást egyaránt segítik.
Válaszoljuk meg ezeket a kérdéseket: Melyik hónapban találtuk? Milyen élőhelyen volt; lomberdőben, fenyvesben, füves területen, esetleg városban? Hol nőtt; talajon, holt faanyagon, esetleg élő fán? Ha voltak fák a közelben, pontosan milyen fafajták voltak?
Termőidő
Jellemzően júniustól szeptemberig fordul elő.
Élőhely
Élő és elhalt fenyők gyökérzónájában vagy közvetlenül amellett, sokszor látszólag a talajon, ritkábban tuskókon is nő. Magyarországon meglehetősen ritka, egyéves faj. Érdekesség, hogy vele azonos környezetben fordulhat elő egy különösen ritka faj, az okkersárga fatinóru (Buchwaldoboletus lignicola), mely feltehetően a fenyő-likacsosgomba parazitája.

Kedvelt fái
Fenyőféléken, főként kéttűs fenyők (erdeifenyő, feketefenyő) és lucfenyő, ritkábban vörösfenyő vagy simafenyő anyagán nő.
Életmód és ökológiai szerep
Parazita és korhadékbontó szaprotróf (barnakorhasztó).
Egyes parazita (farontó, élősködő) fajok a megtámadott gazdaszervezet halála után korhadékbontó szaprotrófként tovább élnek. Az ebbe a csoportba tartozó, úgynevezett nekrotróf parazita gombák ennélfogva egyaránt fordulhatnak elő különböző még élő, de sérült és legyengült gazdaszervezeteken (jellemzően beteg, idős fákon), illetve holt faanyagokon is. A táplálékul szolgáló faanyag gombafajtól függően lehet például a fa törzse, tuskója, vagy gyökere (így látszólag a talajon is nőhetnek).
Ehetőség
A fenyő-likacsosgomba nem ehető.
Íze állítólag kissé savanykás, de ne próbáljuk ki. Érdekesség viszont, hogy termőtesteit textilfestéshez használták/használják; különböző életkorú példányai változatos árnyalatú sárga, narancssárga, illetve barna festőanyagok előállítására alkalmasak.
Hasonló fajok
A fenyő-likacsosgomba elsősorban az alábbi fajokkal téveszthető össze:
Szagos tapló
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Vékony rozsdástapló
(Inonotus cuticularis)
nem ehető
Rőt likacsosgomba
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Almafa-rozsdástapló
(Inonotus hispidus)
nem ehető
Háromszögletű likacsosgomba
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Kénsárga fásgereben
?Erről a fajról egyelőre nincs fényképünk.
Az egyes gombafajok között részletes összehasonlíthatást végezhetsz a gombapárok oldalunk segítségével. Alternatívaként a fajlista átnézése vagy a tulajdonságok szerinti, interaktív gombahatározó is hasznos lehet.
Gombahatározás tulajdonságok alapján, alkalmazás segítségével
A szóba jöhető fajok leszűkítéséhez használd egyedi fejlesztésű interaktív gombahatározó (web)alkalmazásunkat! Segítségével kiválaszthatod a keresett tulajdonságokat (pl. jelenleg termő, lomberdei, sárga lemezű gombák) és megtekintheted a választott tulajdonságoknak megfelelő, oldalunkon elérhető gombafajokat!

Szűrj a gombák tulajdonságai alapján és fedezd fel a hasonló kinézetű gombafajokat!
Fenyő-likacsosgomba fényképek
Minél jobban ismerjük az adott gombafajra jellemző alaki változatosságot és élőhelyi sajátosságokat, annál nagyobb eséllyel tudjuk felismerni akár még az atipikus példányokat is. Galériánk célja ennek támogatása. Továbbá az itt megjelenő fényképekkel találkozhatsz a gombás játék-ban is, amennyiben gyakorolni szeretnéd a gombafajok felismerését.
Nagyításhoz kattints bármelyik fotóra!






















